EKAER

EKAER Kormányhatározat és NGM rendelet módosítás !

2015. január 30.

A Kormány 1024/2015. (I. 29.) Korm.határozata az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működtetésével kapcsolatos feladatokról

A Kormány

1. felhívja a  Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökét, hogy 2015. március 1-jéig tekintsen el az  Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer kapcsán előírt kötelezettségek nem teljesítése vagy hibás teljesítése miatti szankciók (mulasztási bírság, lefoglalás) alkalmazásától;

Felelős: Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke

Határidő: azonnal

2. felhívja a  nemzetgazdasági minisztert, hogy gondoskodjon arról, hogy az  adózók mentesüljenek az  Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer kapcsán előírt kockázati biztosíték megfizetésének kötelezettsége alól 2015. március 1-jéig.

Felelős: nemzetgazdasági miniszter

Határidő: azonnal

Orbán Viktor s. k., miniszterelnök

 Forrás: Magyar Közlöny 2015.évi 7.szám

 

A nemzetgazdasági miniszter 1/2015. (I. 29.) NGM rendelete az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 50/2014. (XII. 31.) NGM rendelet módosításáról

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 175.  § (32)  bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a  Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 90.  § 1.  pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 50/2014. (XII. 31.) NGM rendelet „7. Záró rendelkezések” alcíme a következő 9. §-sal egészül ki: „9.  § 2015. március 1-jéig a  kockázati biztosíték összege minden esetben megfizetettnek minősül. 2015.  március  2-ától a  biztosítékot a  bejelentés napját megelőző 60 napban (ideértve a  bejelentés napját is) teljesített bejelentések alapján kell teljesíteni.”

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Varga Mihály s. k., nemzetgazdasági miniszter

  Forrás: Magyar Közlöny 2015.évi 7.szám

 

2015. január 22. 12:36

A Nemzetgazdasági Minisztérium alábbi közleménye szerint az EKAER-rel kapcsolatos bírságmentes időszak 2015. március 01-ig meghosszabbításra került !

 Március 1-ig tart a próbaüzem az EKÁER-ben

A kormány a piaci szereplők javaslataira figyelemmel 2015. március 1-ig meghosszabbította az online árukövető rendszer próbaüzemét.

A NAV revizorai, pénzügyőrei az év első két hónapjában ellenőriznek, de ezek fő célja február 28-ig a tájékoztatás. Az adóhatóság munkatársai a mulasztókat figyelmeztetik, de március 1-ig nem szabhatnak ki mulasztási bírságot. A vállalkozások a próbaüzem végéig mentesülnek a kockázati biztosíték megfizetése alól is.

A piaci szereplőktől beérkező észrevételek és javaslatok, valamint  a próbaüzem első két hónapjának tapasztalatai alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium megvizsgálja a jogszabály módosításának lehetőségét és szükségességét. Azoknál a kérdéseknél, panaszoknál, amelyek orvoslása csak jogszabály-módosítással lehetséges, a gazdasági tárca javasolni fogja az országgyűlésnek a törvény módosítását.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)

 

EKAER tanácsadás

Tanácsadónk segít eligazodni az EKAER szabályozásban. Tudja meg mit jelent ez az Ön vállalkozása számára.

Vállalunk személyre szabott egyéni konzultációkat, tanácsadásokat, oktatásokat is.

TOVÁBBI KÉRDÉSEI VANNAK? 

Keressen minket!

2015.01.01-től hatályos EKAER  jogszabályok:

  • Az adózás rendjéről szóló  2003. évi XCII. törvény és annak  11.sz. melléklete
  • 50/2014. (XII. 31.) NGM rendelet az EKAER működéséről
  • 51/2014. (XII. 31.) NGM rendelet az EKAER rendszer működésével összefüggésben a kockázatos termékek meghatározásáról

Mit jelent az EKAER?

EKAER = Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer

Az adózás rendjéről szóló törvény 2015. január 1-től hatályos rendelkezései szerint a legtöbb esetben közúti fuvarozással járó tevékenységet csak olyan adózó folytathat, aki az adott szállítmányra vonatkozóan EKAER számmal rendelkezik. Az EKAER számot az erre a célra létrehozott EKAER elektronikus felületen lehet kérni az Art. 11. számú mellékletében meghatározott adattartalmú bejelentést követően, mely 15 napig érvényes.

Mikor kell EKAER bejelentést tenni a NAV felé?

ÚTDÍJKÖTELES gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó tevékenység

  • EU ⇒ HU termék BESZERZÉS vagy egyéb célú behozatal

(kockázatos termék esetén BIZTOSÍTÉKOT KELL NYÚJTANI)

  • HU  EU termék ÉRTÉKESÍTÉS vagy egyéb cél
  • HU  HU Nem végfelhasználó részére első adóköteles termékértékesítés   

(kockázatos termék esetén BIZTOSÍTÉKOT KELL NYÚJTANI)

 NEM ÚTDÍJKÖTELES gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó tevékenység

  • KOCKÁZATOS ÉLELMISZER  (kockázatos=biztosíték)

1 fuvarozásban 1 címzettnek 200 kg felett vagy  ADÓ NÉLKÜLI ellenÉRTÉK 250.000.- Ft felett

  • KOCKÁZATOS TERMÉK  (kockázatos=biztosíték)

1 fuvarozásban 1 címzettnek 500 kg felett vagy ADÓ NÉLKÜLI ellenÉRTÉK 1 MILLIÓ.- Ft felett

 

TOVÁBBI KÉRDÉSEI VANNAK? 

Keressen minket!

 

 

Ki jogosult EKAER számot kérni ?

  •  EKAER elérése: Az adózó (törvényes képviselője, állandó meghatalmazottja) az ügyfélkapun keresztül az EKAER felületen felhasználónevet és jelszót igényel.
  • EKAER jogosultság: A bejelentést az adózó vagy az a személy teljesítheti, akinek részére az adózó törvényes képviselője, állandó meghatalmazottja az EKAER elektronikus felületén a bejelentés megtételéhez szükséges felhasználónevet és ahhoz kapcsolódó jelszót igényelt.
  • FELELŐSSÉGAz EKAER elektronikus felületen történő bejelentéshez szükséges felhasználónévvel és jelszóval rendelkező személyek által teljesített valamennyi bejelentés az adózó nevében tett jognyilatkozatnak minősül.

 

Hogyan kell kérni az EKAER számot?

A jogosultsággal rendelkező személy által az Art. 11.sz. mellékletében meghatározott adattartalmú bejelentést követően  a rendszer automatikusan küldi a bejelentő részére az EKAER számot.

Mikor kell kockázati biztosítékot nyújtani?

KOCKÁZATOS ÉLELMISZER ÉS KOCKÁZATOS TERMÉK ESETÉN:

  • EU ⇒ MO termékbeszerzés vagy egyéb célú behozatal
  • BELFÖLD   Nem végfelhasználó részére első adóköteles termékértékesítés 

 

Milyen mértékű kockázati biztosítékot kell nyújtani?

Az alábbi módon nyújtott biztosíték összegének folyamatosan el kell érnie a bejelentést megelőző 60 napban (ideértve a bejelentés napját is):

  • még érvényes EKAER számhoz tartozó biztosíték köteles áruk

                                          ÉS

  • a biztosítékköteles áruk feladását vagy érkezését bejelentő EKAER számhoz tartozó áruk

      együttes adó nélküli értékének 15%-át

 

 Hogyan kell nyújtani a kockázati biztosítékot? 

  • Elkülönített letéti számlára történő befizetéssel

                     Érvényessége: amikor a letéti számlán a befizetett összeget jóváírták

                                          VAGY

  • Az állami adóhatóság által nyilvántartásba vett garanciával

Érvényessége: amikor az adóhatóság nyilvántartásba vette, de legkorábban a garancia érvényességének kezdő napján.

Amennyiben az adózó biztosítékköteles áruk esetében nem nyújt biztosítékot, úgy részére EKAER szám nem adható.

 

Mikortól kell biztosítékot nyújtani?

Első alkalommal 2015. január 31-én, az eddig az időpontig az EKAER-ben rögzített, biztosítékköteles bejelentések alapján kell biztosítékot nyújtani.

 

Melyek az EKAER szankciói?

MULASZTÁSI BÍRSÁG: Amennyiben a NAV az ellenőrzése során azt állapítja meg, hogy az adózó nem vagy nem teljes egészében tett eleget az EKAER szám kérésével kapcsolatos kötelezettségének a termék vagy annak egy része tekintetében, akkor az érintett termék igazolatlan eredetűnek minősül. Ebben az esetben a bírság mértéke elérheti az áru értékének a 40 %-át is. 

HATÓSÁGI ZÁR: Adózói nyilatkozat hiányában, vagy ha a kockázatelemzésének eredménye azt indokolttá teszi, akkor a NAV hatósági zárat alkalmazhat a szállítóeszközön annak érdekében, hogy biztosítsa a termék azonosságát.

LEFOGLALÁS: Amennyiben a NAV a fentiek szerinti mulasztási bírságot állapít meg, akkor az romlandó áruk és az élő állatok kivételével lefoglalhatja a szállítmányt. A lefoglalásról a bírság kiszabását közlő határozatban rendelkezik az adóhatóság.

ZÁR ALÁ VÉTEL: A lefoglalt terméket az adóhatóság zárolja vagy elszállíttatja és megőrzi, melynek költségét az adózó köteles viselni.

 EKAER bírságmentes időszak 2015. január 31-ig:

A Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóközleménye szerint :

 „A Kormány az Elektronikus Közúti Áruforgalmi Ellenőrző Rendszer (EKÁER) Munkacsoport javaslataira figyelemmel támogatja a bírságmentes időszak január 31-ig tartó meghosszabbítását.”

 

TOVÁBBI KÉRDÉSEI VANNAK? 

Keressen minket!